Olej do skrzyni biegów automatycznej

skrzynia biegów olej

Polscy kierowcy coraz bardziej doceniają zalety automatycznych skrzyń biegów. Duże znaczenie ma nie tylko wygoda, ale również mniejsze zużycie metalowych elementów, niż w przypadku skrzyni manualnych. Niestety za komfort trzeba płacić, gdyż takie auta sporo kosztują. Poza tym raz na jakiś czas trzeba wymienić olej do skrzyni biegów, aby zapobiec jej uszkodzeniu. Częstotliwość wymiany zależy od zaleceń producenta samochodu, ale zazwyczaj trzeba to zrobić po przejechaniu 30-60 tysięcy km, a czasem nawet 100 tysięcy km.

Jak prawidłowo dobrać olej?

Olej przekładniowy musi być dobrze dobrany. Najpierw należy oczywiście określić markę i model samochodu oraz modelu i typ zamontowanej w nim skrzyni. Następnie w książce serwisowej trzeba znaleźć odpowiedni typ oleju. Choć w teorii wydaje się to łatwe, to jednak w praktyce pojawiają się problemy. Na szczęście w Internecie dostępne są specjalne narzędzia, umożliwiające prawidłowy dobór oleju. Warto z nich skorzystać, jeśli nie mamy pewności, jaki produkt smarowny wybrać.

Polecane oleje

Spośród wielu marek olejów, najbardziej polecany przez polskich kierowców jest olej castrol i olej mobil. Z pewnością wyróżniają się one wysoką jakością, a co najważniejsze – nie są zbyt drogie. Ich użycie gwarantuje:

  • mniejsze zużywanie się mechanicznych części,
  • płynną pracę przekładni,
  • oszczędność paliwa itp.

Warto zainwestować w dobrej jakości olej i pamiętać o tym, że automatyczna skrzynia biegów do prawidłowej pracy wymaga odpowiednich zabiegów.