Olej castrol do silnika

castrol oleje logo

Silnik samochodu pracuje w ekstremalnych warunkach i wymaga odpowiedniego zabezpieczenia, aby mógł funkcjonować bez zarzutu. Rolę tę pełnią specjalistyczne substancje smarne, jak chociażby olej castrol. Warto pamiętać o jego wymianie przynajmniej raz w roku oraz sprawdzaniu poziomu przed każdą dłuższą podróżą lub po każdym 1000 km przebiegu. W momencie, gdy oleju jest zbyt mało, należy go uzupełnić produktem przeznaczonym do konkretnego modelu samochodu. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż olej samochodowy chroni metalowe elementy silnika i zapewnia utrzymanie odpowiedniej temperatury.

Olej jest nie tylko w silniku

Choć w Polsce nadal najpopularniejsze są samochody z manualną skrzynią biegów, to jednak zaczynamy już doceniać zalety automatycznych przekładni. Należy jednak pamiętać, że olej przekładniowy również wymaga wymiany. W trakcie pracy metalowe elementy ulegają stopniowemu ścieraniu, a opiłki mogą przedostawać się do smaru i zanieczyszczać go. Dzieje się tak wówczas, gdy filtr jest już zużyty, dlatego przy wymianie oleju warto zainwestować również w nowy filtr.

Oznaczenia olejów

Istnieje wiele rodzajów olejów samochodowych, które dzielimy na:

  • mineralne – oznaczone symbolami 15W-40, 15W-50,
  • półsyntetyczne – oznaczone symbolami 10W-40,
  • syntetyczne – oznaczone symbolami 0W-30, 0W-40, 5W-30, 5W-40, 5W-50, 10W-60.

Jest to tzw. klasyfikacja lepkości SAE, która została opracowana przez Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Samochodowych. Oprócz niej stosuje się również klasyfikacje jakościowe, ale najważniejsze jest to, aby zawsze stosować ten sam rodzaj oleju. Fachowcy zwracają uwagę, by nigdy nie stosować oleju syntetycznego, jeśli wcześniej stosowany był mineralny, gdyż może to spowodować rozszczelnienie silnika.