Historia marki Mobil

Marka Mobil należy do jednego z najlepszych producentów olejów silnikowych na świecie. Jej historia rozpoczyna się w połowie XIX wieku.

Początki spółki

Historia marki Mobil sięga 1859 roku, kiedy pułkownik Edwin Laurentine Drake, pracując dla Oil Creek, kierował wierceniami w poszukiwaniu ropy naftowej w stanie Pensylwania, dokładnie w Titusville. Poszukiwania te okazały się owocne, a z odwiertu trysnęła ropa.

Nieco później, w 1866 roku Hiram Bond Everest oraz Matthew Ewing opatentowali nową metodę destylacji ropy naftowej w próżni i założyli firmę Vacuum Oil Company. Kiedy Ewing sprzedał swoje udziały wspólnikowi, powstała firma Vaccum Harness Oils. Zajmowała się ona produkcją nowych rodzajów olejów do konserwacji skór i smarów.

Rozwój działalności

Vacuum Oil Co. świetnie radziło sobie na rynku olejów motoryzacyjnych i było w latach 70. XIX wieku głównym zaopatrzeniowcem w Stanach Zjednoczonych, jeśli chodzi o oleje do silników spalinowych. W 1979 roku przedsiębiorstwo kupiło Standard Oil Company, należące do Johna D. Rockefellera. Trzy lata później dokonał on fuzji obu przedsiębiorstw, tworząc Standard Oil Trust. Także w 1982 roku powołano do życia firmę Socony w Nowym Jorku, która sprzedawała naftę – głównie na rynek chiński, a następnie wyspecjalizowała się w produkcji oleju transformatorowego.

Później Standard Oil w 1911 roku podzielono na 33 mniejsze przedsiębiorstwa. Okres II wojny światowej doprowadził firmę niemal na skraj bankructwa, ale w 1955 roku Socony-Vacuum ponownie zaczęło się rozwijać. Zmieniła się nazwa firmy – powstała Mobil Oil Co., Inc. Skupiała się ona na wydobywaniu ropy naftowej ze złóż znajdujących się na Bliskim Wschodzie.

W 1960 roku powstała z kolei firma Mobil Chemical Co., zajmująca się produkcją własnych wynalazków i badaniami nad surowcami ropy naftowej – lakierami, farbami, tworzywami sztucznymi i smarami. W 1959 roku pojawiła się nazwa Mobil, która jednocześnie stała się znakiem firmowym marki z charakterystycznym czerwonym „O”.

Od 1976 roku w wyniku prac nad nowymi technologiami i produktami, Mobil Chemicals zaczął produkcję popularnego oleju silnikowego pod nazwą MOBIL 1.