Olej samochodowy – skład

olej samochodowy kurek

Określenie olej samochodowy stosuje się zazwyczaj do olei silnikowych, które oprócz podstawowego czynnika smarującego zawierają również dodatki:

  • przeciwutleniające,
  • przeciwkorozyjne,
  • poprawiające smarność,
  • zmniejszające temperaturę krzepnięcia,
  • obniżające maksymalną temperaturę pienienia się oleju,
  • dyspersyjne, zapewniające utrzymanie zanieczyszczeń w jednorodnej zawiesinie.

Oczywiście w miarę rozwoju technologii skład oleju może stopniowo się zmieniać, dzięki czemu ochrona silnika będzie jeszcze doskonalsza.

Dlaczego olej trzeba wymieniać?

Silnik składa się z wielu metalowych elementów, które pracują w ekstremalnych warunkach. Choć zastosowany olej częściowo chroni je przed nadmiernym zużyciem, to jednak po jakimś czasie ulega on zanieczyszczeniu i zmienia swoje właściwości. Ważne jest zatem to, aby produkt smarowny wymieniać tak często, jak zaleca producent, dzięki czemu silnik będzie pracował sprawnie i wydajnie. Dobry olej castrol, czy olej mobil zapewniają nie tylko ochronę, ale także oszczędność paliwa, więc warto zainwestować w produkt lepszej jakości.

Cena = jakość?

W przypadku olejów takie równanie nie zawsze jest prawdziwe. Otóż wcale nie opłaca się kupować oleju, którego parametry znacznie przekraczają te, podane przez producenta silnika. Tyczy się to zwłaszcza starszych, wyeksploatowanych silników, w których zalegają osady, pełniące funkcję uszczelniającą. W takim przypadku nowoczesny olej syntetyczny mógłby doprowadzić do ich wypłukania, a w konsekwencji utraty szczelności, zatkania kanałów olejowych, a nawet zatarcia silnika. W starszych autach  lepiej sprawdzają się zazwyczaj tańsze oleje mineralne.